Na náměstí Republiky v Plzni proběhl III. ročník soutěže o Pohár ředitele HZS Plzeňského kraje v TFA
V sobotu 11. července 2015 ráno přivítalo náměstí Republiky v Plzni něco kolem šesti desítek nejtvrdších a nejodvážnějších hasičů z Čech, Moravy a Slezska, kteří se rozhodli v plné hasičské pokořit katedrálu sv. Bartoloměje.
Již třetí ročník soutěže v disciplínách TFA pořádal Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje ve spolupráci s Hasičským sportovním klubem a Českou hasičskou sportovní federací.
Každý soutěžící musel do čtyř minut zvládnout náročné silové disciplíny v jednotlivých úsecích. Od startovní čáry soutěžící běžel k přistavené stříkačce, k ní připojil dvě hadicová vedení a roztáhl je na vzdálenost asi 40 metrů. Každé vedení se skládalo ze dvou spojených hadic, které byly na startu složeny do harmoniky, a proudnice. Na konci musel soutěžící položit proudnice za čáru. Hadice mohli natáhnout i jednotlivě. Poté se soutěžící přesul po trati a smotal dvě hadice B, takzvaně na jednoducho, a musel je nasoukat do bedny. Hadice nesměly z boxu nijak vykukovat. Potom doběhl do cíle úseku.
V druhém úseku od startovní čáry soutěžící doběhl k hammer boxu, uchopil palici a udeřil 80krát střídavě nahoru a dolů do připravené konstrukce. Poté palici odložil, běžel k tunelu, vzal do rukou 20 kg závaží a pronesl ho překážkou, oběhl kužel a stejnou trasou vrátil závaží zpět na místo. Tady na něj už čekala osmdesátikilová figurína, kterou musel hasič něžně přenést kolem kuželu zpátky. Položil ji a přehoupl se přes třímetrovou bariéru.
Ve třetím úseku hasič po startu postupně přenesl žebříky k lešení, o které je opřel. Musel se připnout karabinou k jistícímu zařízení a vylézt nahoru, vytáhl břemeno pomocí lana nahoru a slezl zpět dolů, kde se odjistil a běžel k monitoru, ke kterému připojil proudnici.
Po této fyzicky náročné silové části závodníci museli zvládnout výstup v plné hasičské do Bartoloměje.
V kategorii A si pro zlato na Bartoloměje vyběhl Vít Malenovský z Jihomoravského kraje, těsně za ním skončil Ondřej Rosenkranz z Královehradeckého kraje a jen o pár vteřin pomalejší byl Petr Moleš z Jihomoravského kraje.
V kategorii B všechny nástrahy a Bartoloměje zvládli nejrychleji borci z Jihočeského kraje – zlatý David Kubiš a stříbrný Jiří Dvořák, třetí příčku si vybojoval Michal Přecechtěl z Olomouckého kraje.
V kategorii C na prvním místě skončil s fenomenálním časem Josef Vlk ze Zlínského kraje, na druhém místě se umístil Pavel Havlena z Vysočiny a na třetím Petr Jindra z Královehradeckého kraje.
O tom, že soutěž byla atraktivní, svědčí i to, že se k nám do Plzně sjeli hasiči z celé republiky. Soutěže se zúčastnili i hasiči, kteří v obdobných soutěžích reprezentují republiku ve světě. Mezi nimi byli i úřadující mistři světa.
Kromě toho, že bylo na co koukat a komu fandit, i každý z diváků si mohl vysloužit obrovský obdiv. Již potřetí v historii se v srdci Plzně představil projekt „Nemusíš být hasič, aby ses stal hrdinou“, v rámci kterého se do registru dárců kostní dřeně zapsalo 21 nových hrdinů. Stát se hrdinou stojí kapku krve.
Poděkování partnerům
- mediální partneři: Požáry.cz, Fire TV, Kiss proton
- generální partner: DEVA
- partneři akce: Clevertex, Dräger, Haka, Hostinec u Rytíře Lochoty, Plzeňský Prazdroj, Renoplast Chotíkov, Vochoc Good PRO, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra a samozřejmě Plzeň – Evropské město kultury 2015.
por. Mgr. Pavla Jakoubková
tisková mluvčí
HZS Plzeňského kraje
Aktualita ze dne 11.7.2015 | Napsal: